Skip to content

225 St.Pauls Ave.(Unit C1420)Jersey City, NJ 07306

Built 1961

Owner
---
Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Dec 4, 2025

Property Information

Block6502
Lot1
QualifierC1420
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page65

Building Details

Building ClassC0802
Description17S-BA-271UHE(1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage802
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,000
30%
Improvement Value:$185,000
70%
Total Assessment$265,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,917-0.6%
2024$5,955+40.1%
2023$4,251-0.4%
2022$4,267+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
Sq Ft802DeedBook 9952, Page 526Recorded12/24/2025

Property Sale

Sale
$96,700
DeedBook 4422, Page 152

Property Built

Built

Year Built: 1961