Skip to content

225 St.Pauls Ave.(Unit C1504)Jersey City, NJ 07306

Built 1961

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Jun 24, 2021

Property Information

Block6502
Lot1
QualifierC1504
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page65

Building Details

Building ClassC1025
Description17S-BA-271UHE(1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,025
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
22%
Improvement Value:$278,900
78%
Total Assessment$358,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,014-0.6%
2024$8,064+40.1%
2023$5,757-0.4%
2022$5,778+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$485,000

From:

To:

Sq Ft1,025DeedBook 9585, Page 85Recorded7/27/2021

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 8922, Page 650

Property Built

Built

Year Built: 1961