Skip to content

225 St.Pauls Ave.(Unit C1511)Jersey City, NJ 07306

Built 1961

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
May 2, 2019

Property Information

Block6502
Lot1
QualifierC1511
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page65

Building Details

Building ClassC1118
Description17S-BA-271UHE(1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,110
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
19%
Improvement Value:$334,100
81%
Total Assessment$414,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,247-0.6%
2024$9,305+16.5%
2023$7,988-0.4%
2022$8,018+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$495,000

From:

To:

Sq Ft1,110DeedBook 9407, Page 292Recorded6/4/2019

Property Sale

Sale
$468,000

From:

To:

Sq Ft1,118DeedBook 9270, Page 620NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded1/5/2018

Property Sale

Sale
$485,000
DeedBook 8206, Page 47

Property Built

Built

Year Built: 1961