Skip to content

225 St.Pauls Ave.(Unit C1602)Jersey City, NJ 07306

Built 1961

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 1, 2004

Property Information

Block6502
Lot1
QualifierC1602
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page65

Building Details

Building ClassC0465
Description17S-BA-271UHE(1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage459
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
35%
Improvement Value:$149,700
65%
Total Assessment$229,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,129-0.6%
2024$5,161+40.1%
2023$3,684-0.4%
2022$3,698+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1961