Skip to content

225 St.Pauls Ave.(Unit C1619)Jersey City, NJ 07306

Built 1961

Last Sale Price
$40,320
Last Sale Date
Jan 8, 1987

Property Information

Block6502
Lot1
QualifierC1619
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page65

Building Details

Building ClassC0465
Description17S-BA-271UHE(1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage465
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
42%
Improvement Value:$110,300
58%
Total Assessment$190,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,249-0.6%
2024$4,276+40.1%
2023$3,052-0.4%
2022$3,064+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$40,320
DeedBook 3699, Page 95

Property Built

Built

Year Built: 1961