Skip to content

201 St. Pauls Ave.(Unit C0107)Jersey City, NJ 07306

Built 1966

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Jun 15, 2012

Property Information

Block6502
Lot2
QualifierC0107
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page65

Building Details

Building ClassC1278
Description17S BA303UHE(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,278
Acreage3.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
20%
Improvement Value:$320,000
80%
Total Assessment$400,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,932-0.6%
2024$8,988+40.1%
2023$6,416-0.4%
2022$6,440-10.1%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 8857, Page 551

Property Built

Built

Year Built: 1966