Skip to content

201 St. Pauls Ave.(Unit C0123)Jersey City, NJ 07306

Built 1966

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Feb 9, 2010

Property Information

Block6502
Lot2
QualifierC0123
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page65

Building Details

Building ClassC0524
Description17S BA303UHE(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage524
Acreage3.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
38%
Improvement Value:$133,000
62%
Total Assessment$213,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,756-0.6%
2024$4,786+40.1%
2023$3,417-0.4%
2022$3,429+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 8717, Page 694

Property Built

Built

Year Built: 1966