Skip to content

201 St. Pauls Ave.(Unit C0618)Jersey City, NJ 07306

Built 1966

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Sep 22, 2009

Property Information

Block6502
Lot2
QualifierC0618
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page65

Building Details

Building ClassC0560
Description17S BA303UHE(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage560
Acreage3.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
38%
Improvement Value:$129,000
62%
Total Assessment$209,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,667-0.6%
2024$4,696+40.1%
2023$3,352-0.4%
2022$3,365+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 8712, Page 549

Property Built

Built

Year Built: 1966