Skip to content

201 St. Pauls Ave.(Unit C0703)Jersey City, NJ 07306

Built 1966

Last Sale Price
$242,000
Last Sale Date
Jan 18, 2023

Property Information

Block6502
Lot2
QualifierC0703
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page65

Building Details

Building ClassC0458
Description17S BA303UHE(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage458
Acreage3.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
43%
Improvement Value:$107,000
57%
Total Assessment$187,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,176-0.6%
2024$4,202+40.1%
2023$2,999-0.4%
2022$3,011+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$242,000

From:

To:

Sq Ft458DeedBook 9725, Page 31NU CodeEstate / executor (10)Recorded2/6/2023

Property Sale

Sale
$45,180
DeedBook 3802, Page 314

Property Built

Built

Year Built: 1966