Skip to content

201 St. Pauls Ave.(Unit C0810)Jersey City, NJ 07306

Built 1966

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Dec 31, 2019

Property Information

Block6502
Lot2
QualifierC0810
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page65

Building Details

Building ClassC0868
Description17S BA303UHE(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage868
Acreage3.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
25%
Improvement Value:$238,900
75%
Total Assessment$318,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,121-0.6%
2024$7,166+40.1%
2023$5,115-0.4%
2022$5,134+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft868DeedBook 9467, Page 168Recorded1/27/2020

Property Sale

Sale
$297,000
DeedBook 8370, Page 223

Property Built

Built

Year Built: 1966