Skip to content

201 St. Pauls Ave.(Unit C0816)Jersey City, NJ 07306

Built 1966

Last Sale Price
$74,500
Last Sale Date
Nov 15, 2019

Property Information

Block6502
Lot2
QualifierC0816
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page65

Building Details

Building ClassC0585
Description17S BA303UHE(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage585
Acreage3.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
37%
Improvement Value:$135,600
63%
Total Assessment$215,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,814-0.6%
2024$4,845+40.1%
2023$3,458-0.4%
2022$3,471+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$74,500

From:

To:

Sq Ft585DeedBook 9458, Page 998NU CodeDoubtful title (14)Recorded12/26/2019

Property Sale

Sale
$229,000

From:

To:

Sq Ft585DeedBook 89224, Page 495Recorded8/1/2017

Property Sale

Sale
$229,000
DeedBook 9224, Page 495

Property Sale

Sale
$72,500
DeedBook 5874, Page 177

Property Built

Built

Year Built: 1966