Skip to content

201 St. Pauls Ave.(Unit C0916)Jersey City, NJ 07306

Built 1966

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Aug 13, 2021

Property Information

Block6502
Lot2
QualifierC0916
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page65

Building Details

Building ClassC0585
Description17S BA303UHE(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage585
Acreage3.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
38%
Improvement Value:$132,500
62%
Total Assessment$212,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,745-0.6%
2024$4,775+40.1%
2023$3,409-0.4%
2022$3,421+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft585DeedBook 9613, Page 379Recorded10/11/2021

Property Sale

Sale
$157,000
DeedBook 7484, Page 189

Property Built

Built

Year Built: 1966