Skip to content

201 St. Pauls Ave.(Unit C1107)Jersey City, NJ 07306

Built 1966

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Sep 25, 2014

Property Information

Block6502
Lot2
QualifierC1107
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page65

Building Details

Building ClassC1278
Description17S-303U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,278
Acreage3.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
17%
Improvement Value:$402,500
83%
Total Assessment$482,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,774-0.6%
2024$10,842+40.1%
2023$7,739-0.4%
2022$7,768+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 8999, Page 778

Property Built

Built

Year Built: 1966