Skip to content

201 St. Pauls Ave.(Unit C1213)Jersey City, NJ 07306

Built 1966

Last Sale Price
$299,999
Last Sale Date
Mar 22, 2022

Property Information

Block6502
Lot2
QualifierC1213
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page65

Building Details

Building ClassC0620
Description17S BA303UHE(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage620
Acreage3.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
38%
Improvement Value:$130,500
62%
Total Assessment$210,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,700-0.6%
2024$4,730+40.1%
2023$3,376-0.4%
2022$3,389+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$299,999

From:

To:

Sq Ft620DeedBook 9663, Page 141Recorded5/2/2022

Property Sale

Sale
$71,400
DeedBook 3943, Page 128

Property Built

Built

Year Built: 1966