Skip to content

201 St. Pauls Ave.(Unit C1214)Jersey City, NJ 07306

Built 1966

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Jul 26, 2004

Property Information

Block6502
Lot2
QualifierC1214
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page65

Building Details

Building ClassC0925
Description17S BA303UHE(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage925
Acreage3.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
28%
Improvement Value:$205,800
72%
Total Assessment$285,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,382-0.6%
2024$6,422+40.1%
2023$4,584-0.4%
2022$4,601+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 7338, Page 244

Property Built

Built

Year Built: 1966