Skip to content

201 St. Pauls Ave.(Unit C1603)Jersey City, NJ 07306

Built 1966

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
May 27, 2015

Property Information

Block6502
Lot2
QualifierC1603
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page65

Building Details

Building ClassC0458
Description17S BA303UHE(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage458
Acreage3.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
38%
Improvement Value:$129,600
62%
Total Assessment$209,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,680-0.6%
2024$4,710+40.1%
2023$3,362-0.4%
2022$3,375+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 9042, Page 393

Property Built

Built

Year Built: 1966