Skip to content

201 St. Pauls Ave.(Unit C1711)Jersey City, NJ 07306

Built 1966

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Feb 20, 2020

Property Information

Block6502
Lot2
QualifierC1711
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page65

Building Details

Building ClassC0978
Description17S BA303UHE(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage978
Acreage3.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
27%
Improvement Value:$220,300
73%
Total Assessment$300,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,706-0.6%
2024$6,748+40.1%
2023$4,817+5.1%
2022$4,585+4.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft978DeedBook 9474, Page 939Recorded2/25/2020

Property Built

Built

Year Built: 1966