Skip to content

680 Summit Ave.Jersey City, NJ 07306

Commercial

Last Sale Price
$1,600,000
Last Sale Date
Feb 12, 2020

Property Information

Block6601
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page66

Building Details

Building Class---
Description4SBC-7UNH-CBG3
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$266,500
22%
Improvement Value:$945,000
78%
Total Assessment$1,211,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,053-0.6%
2024$27,222+40.1%
2023$19,432-0.4%
2022$19,505+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,600,000

From:

To:

DeedBook 9479, Page 537Recorded3/16/2020

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 5494, Page 167