Skip to content

173 Hopkins Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1905

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Mar 27, 1984

Property Information

Block6601
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page66

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,044
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$228,000
70%
Improvement Value:$97,800
30%
Total Assessment$325,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,275-0.6%
2024$7,321+40.1%
2023$5,226-0.4%
2022$5,245+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 3408, Page 272

Property Built

Built

Year Built: 1905