Skip to content

177 Hopkins Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1885

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Aug 7, 2019

Property Information

Block6601
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page66

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-NH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,168
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$228,000
54%
Improvement Value:$194,300
46%
Total Assessment$422,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,430-0.6%
2024$9,489+40.1%
2023$6,774-0.4%
2022$6,799+8.7%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000

From:

To:

Sq Ft1,168DeedBook 9431, Page 478Recorded9/4/2019

Property Sale

Sale
$24,000
DeedBook 3227, Page 1159

Property Built

Built

Year Built: 1885