Skip to content

159 Hopkins Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 2024
Other Exempt
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$931,000
Last Sale Date
Dec 19, 2024

Property Information

Block6601
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page66

Building Details

Building Class---
DescriptionCOMMON AREA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,462
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment---

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$7,617+40.1%
2023$5,438-0.4%
2022$5,458+4.5%
2021$5,221+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$931,000
Sq Ft1,462DeedBook 9873, Page 599Recorded1/17/2025

Property Sale

Sale
$985,000

From:

To:

DeedBook 9856, Page 996NU CodePartial parcel (6)Recorded10/24/2024

Property Built

Built

Year Built: 2024

Property Sale

Sale
$649,000

From:

To:

Sq Ft1,100DeedBook 9742, Page 762NU CodeEstate / executor (10)Recorded4/25/2023