Skip to content

153 Hopkins Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1870

Last Sale Date
Apr 30, 2018

Property Information

Block6601
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page66

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,048
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$228,000
57%
Improvement Value:$175,200
43%
Total Assessment$403,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,753-0.6%
2024$8,810+41.7%
2023$6,217-0.4%
2022$6,242+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1870