Skip to content

146 St. Pauls Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1870

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jun 11, 2017

Property Information

Block6601
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page66

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U-NH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage972
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$204,300
48%
Improvement Value:$218,800
52%
Total Assessment$423,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,448-0.6%
2024$9,507+40.1%
2023$6,787-0.4%
2022$6,812+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft972DeedBook 9211, Page 429Recorded6/22/2017

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

DeedBook 8857, Page 346Recorded6/29/2012

Property Sale

Sale
$17,000
DeedBook 3326, Page 576

Property Built

Built

Year Built: 1870