Skip to content

22 Fleet St.Jersey City, NJ 07306

Built 1922
Apartment

Last Sale Price
$226,000
Last Sale Date
Jul 27, 2000

Property Information

Block6804
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page68

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-9U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$405,000
60%
Improvement Value:$270,000
40%
Total Assessment$675,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,073-0.6%
2024$15,167+40.1%
2023$10,827-0.4%
2022$10,868-17.0%
Property History

Property Sale

Sale
$226,000
DeedBook 5652, Page 270

Property Built

Built

Year Built: 1922