Skip to content

16 Hopkins Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1910
Apartment

Last Sale Price
$252,000
Last Sale Date
Jul 27, 2000

Property Information

Block5904
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page59

Building Details

Building Class---
Description3S-B-A-10U-H

Assessment

Land Value:$450,000
68%
Improvement Value:$209,300
32%
Total Assessment$659,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,722-0.6%
2024$14,814+40.1%
2023$10,575-0.4%
2022$10,615-8.1%
Property History

Property Sale

Sale
$252,000
DeedBook 5652, Page 266

Property Built

Built

Year Built: 1910