Skip to content

316 Hoboken Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1910

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 13, 2020

Property Information

Block6805
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page68

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,893
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,600
43%
Improvement Value:$246,000
57%
Total Assessment$431,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,638-0.6%
2024$9,698+40.1%
2023$6,923-0.4%
2022$6,949+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$291,211

From:

To:

Sq Ft2,893DeedBook 9518, Page 706Recorded11/2/2020

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 7905, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 1910