Skip to content

391 Baldwin Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 0001
Apartment

Last Sale Price
$607,500
Last Sale Date
Jun 3, 2010

Property Information

Block6807
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page68

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-7U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$315,000
31%
Improvement Value:$713,700
69%
Total Assessment$1,028,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,971-0.6%
2024$23,115+40.1%
2023$16,500-0.4%
2022$16,562+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$607,500
DeedBook 8734, Page 890

Property Built

Built

Year Built: 0001