Skip to content

80 Oakland Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1959

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Sep 6, 1985

Property Information

Block6807
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page68

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$242,500
52%
Improvement Value:$225,800
48%
Total Assessment$468,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,457-0.6%
2024$10,523+40.1%
2023$7,512-0.4%
2022$7,540+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 3468, Page 788

Property Built

Built

Year Built: 1959