Skip to content

104 Palisade Ave.(Unit C0204)Jersey City, NJ 07306

Built 1938

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jul 31, 2023

Property Information

Block6901
Lot14
QualifierC0204
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page69

Building Details

Building ClassC0745
Description2-3S-B-34U-H(1)
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage745
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
22%
Improvement Value:$260,400
78%
Total Assessment$335,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,489-0.6%
2024$7,536+40.1%
2023$5,380-0.4%
2022$5,400+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft745DeedBook 9771, Page 523Recorded9/15/2023

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft745DeedBook 9515, Page 1Recorded10/16/2020

Property Sale

Sale
$197,760
DeedBook 8207, Page 143

Property Built

Built

Year Built: 1938