Skip to content

108 Palisade Ave.(Unit C0308)Jersey City, NJ 07306

Built 1938

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 18, 2010

Property Information

Block6901
Lot14
QualifierC0308
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page69

Building Details

Building ClassC0551
Description2-3S-B-34U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage551
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
32%
Improvement Value:$161,600
68%
Total Assessment$236,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,283-0.6%
2024$5,316+10.8%
2023$4,798-0.4%
2022$4,816+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1938