Skip to content

108 Palisade Ave.(Unit C7003)Jersey City, NJ 07306

Built 1938

Last Sale Price
$89,000
Last Sale Date
Jun 20, 2001

Property Information

Block6901
Lot14
QualifierC7003
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page69

Building Details

Building ClassC0883
Description2-3S-B-34U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage883
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
24%
Improvement Value:$233,300
76%
Total Assessment$308,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,884-0.6%
2024$6,928+40.1%
2023$4,945-0.4%
2022$4,964+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook 5828, Page 100

Property Built

Built

Year Built: 1938