Skip to content

206 Fourth St.Jersey City, NJ 07302

Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 13, 2016

Property Information

Block11303
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page113

Building Details

Building Class---
Description2-3&4S-BT-8U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$455,000
29%
Improvement Value:$1,111,700
71%
Total Assessment$1,566,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$34,984-0.6%
2024$35,204+40.1%
2023$25,130-0.4%
2022$25,224+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 5522, Page 1