Skip to content

84 Palisade Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1955

Last Sale Price
$672,749
Last Sale Date
Sep 6, 2017

Property Information

Block6901
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page69

Building Details

Building Class---
Description2S&BF-BD2UHCBG1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,143
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$184,500
28%
Improvement Value:$474,300
72%
Total Assessment$658,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,711-0.6%
2024$14,803+40.1%
2023$10,567-0.4%
2022$10,607+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$672,749

From:

To:

DeedBook 9244, Page 587Recorded10/10/2017

Property Sale

Sale
$276,000
DeedBook 7067, Page 120

Property Built

Built

Year Built: 1955