Skip to content

3647 Kennedy Blvd.Jersey City, NJ 07307

Built 1905

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Sep 25, 1987

Property Information

Block702
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description2S-B-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,333
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$153,000
39%
Improvement Value:$238,100
61%
Total Assessment$391,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,733-0.6%
2024$8,788+40.1%
2023$6,273-0.4%
2022$6,297+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 3860, Page 177

Property Built

Built

Year Built: 1905