Skip to content

168 Nelson Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1914

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Apr 12, 2019

Property Information

Block402
Lot63
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page4

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,320
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,300
42%
Improvement Value:$260,700
58%
Total Assessment$446,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,959-0.6%
2024$10,022+40.1%
2023$7,154-0.4%
2022$7,181+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$575,000

From:

To:

Sq Ft3,320DeedBook 9400, Page 988Recorded5/7/2019

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

DeedBook 9010, Page 223Recorded12/5/2014

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5626, Page 288

Property Built

Built

Year Built: 1914