Skip to content

108 Irving St.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07307

Built 2015

Last Sale Price
$765,000
Last Sale Date
Oct 6, 2023

Property Information

Block703
Lot49
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description3S-B&F-2U-CONDO
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage1,220
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
13%
Improvement Value:$508,900
87%
Total Assessment$583,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,038-0.6%
2024$13,120+40.1%
2023$9,366-0.4%
2022$9,401+41.6%
Property History

Property Sale

Sale
$765,000

From:

To:

Sq Ft1,220DeedBook 9783, Page 234Recorded11/1/2023

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft1,220DeedBook 9284, Page 416Recorded2/22/2018

Property Sale

Sale
$445,000

From:

To:

Sq Ft1,220DeedBook 9060, Page 756NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded8/31/2015

Property Built

Built

Year Built: 2015