Skip to content

120 Lincoln St.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07307

Built 2008

Last Sale Price
$749,000
Last Sale Date
Dec 19, 2022

Property Information

Block2605
Lot43
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-2U-CONDO
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,200
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
19%
Improvement Value:$328,100
81%
Total Assessment$403,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,001-0.6%
2024$9,058+40.1%
2023$6,466-0.4%
2022$6,490+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$749,000

From:

To:

Sq Ft1,200DeedBook 9727, Page 857Recorded2/16/2023

Property Sale

Sale
$559,000

From:

To:

DeedBook 9299, Page 546Recorded4/18/2018

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

DeedBook 9202, Page 287Recorded5/19/2017

Property Sale

Sale
$435,000
DeedBook 8471, Page 43

Property Built

Built

Year Built: 2008