Skip to content

266 Erie St.Jersey City, NJ 07310

Built 1880
Apartment

Last Sale Price
$2,500,000
Last Sale Date
Mar 9, 2023

Property Information

Block7102
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class---
Description5S-B-10U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage7,630
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$715,000
41%
Improvement Value:$1,028,400
59%
Total Assessment$1,743,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$38,930-0.6%
2024$39,174+82.6%
2023$21,455-0.4%
2022$21,535+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$2,500,000

From:

To:

Sq Ft7,630DeedBook 9740, Page 154Recorded4/11/2023

Property Sale

Sale
$575,000
DeedBook 8201, Page 103

Property Built

Built

Year Built: 1880