Skip to content

233-235 Second St.Jersey City, NJ 07302

Built 1870
Apartment

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
May 14, 1998

Property Information

Block11402
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page114

Building Details

Building Class---
Description3&4S-B&F-14U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$910,000
52%
Improvement Value:$840,000
48%
Total Assessment$1,750,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$39,078-0.6%
2024$39,323-4.2%
2023$41,064-0.4%
2022$41,218+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5285, Page 41

Property Built

Built

Year Built: 1870