Skip to content

202 Fourteenth St.Jersey City, NJ 07310

Commercial

Last Sale Price
$1,550,000
Last Sale Date
Apr 29, 2022

Property Information

Block7105
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class---
Description15-CB-SERV STA
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,501,800
93%
Improvement Value:$113,300
7%
Total Assessment$1,615,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$36,065-0.6%
2024$36,291+40.1%
2023$25,906-0.4%
2022$26,003+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,550,000

From:

To:

DeedBook 9674, Page 92Recorded6/13/2022