Skip to content

45 River Dr.(Unit C0409)Jersey City, NJ 07310

Built 1988

Last Sale Price
$909,000
Last Sale Date
Jul 12, 2024

Property Information

Block7302.02
Lot4
QualifierC0409
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page73

Building Details

Building ClassC1377
Description34S-BA-444U-(1)
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,377
Acreage1.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,700
6%
Improvement Value:$830,800
94%
Total Assessment$880,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,662-0.6%
2024$19,785+40.1%
2023$14,123-0.4%
2022$14,176+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$909,000

From:

To:

Sq Ft1,377DeedBook 9848, Page 789Recorded9/18/2024

Property Sale

Sale
$590,000
DeedBook 8278, Page 254

Property Built

Built

Year Built: 1988