Skip to content

25 Skillman Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1980
Residential
Vacant

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Sep 13, 2000

Property Information

Block7802
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class---
Description2S-B&F-D-2UH-G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,008
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$325,000
47%
Improvement Value:$363,300
53%
Total Assessment$688,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,370-0.6%
2024$15,466+40.1%
2023$11,040-0.4%
2022$11,082+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 5717, Page 303

Property Built

Built

Year Built: 1980