Skip to content

12 Skillman Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 11, 2024

Property Information

Block7803
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,156
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$308,800
57%
Improvement Value:$233,000
43%
Total Assessment$541,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,098-0.6%
2024$12,174+40.1%
2023$8,690-0.4%
2022$8,723+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

DeedBook 9017, Page 717NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/15/2015

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 9017, Page 717

Property Built

Built

Year Built: 1940