Skip to content

167 Tonnele AvenueJersey City, NJ 07306

Commercial

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Oct 8, 2013

Property Information

Block7807
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class---
DescriptionPAVED PARKING
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$251,400
93%
Improvement Value:$17,700
7%
Total Assessment$269,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,009-0.6%
2024$6,047+40.1%
2023$4,316-0.4%
2022$4,333+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

DeedBook 8939, Page 196Recorded10/22/2013

Property Sale

Sale
$2,200,000
DeedBook 7772, Page 55