Skip to content

633 Newark Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$1,200,000
Last Sale Date
Mar 31, 2020

Property Information

Block8001
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page80

Building Details

Building Class---
Description3S-F-C-2U
Dwellings2
ZoningC-2
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,200
17%
Improvement Value:$946,700
83%
Total Assessment$1,144,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,017-0.6%
2024$22,155+40.1%
2023$15,815-0.4%
2022$15,875+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,200,000

From:

To:

DeedBook 9516, Page 891Recorded10/23/2020

Property Sale

Sale
$557,500

From:

To:

DeedBook 9140, Page 496Recorded8/24/2016

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 3793, Page 319

Property Built

Built

Year Built: 1900