Skip to content

631 Newark Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1880
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 26, 2000

Property Information

Block8001
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page80

Building Details

Building Class---
Description3S-F+CB-C-H
Dwellings---
ZoningC-2
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,500
19%
Improvement Value:$839,200
81%
Total Assessment$1,037,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,172-0.6%
2024$23,317+40.1%
2023$16,645-0.4%
2022$16,707+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1880