Skip to content

12 Lott StreetJersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$1,200,000
Last Sale Date
Jan 27, 2025

Property Information

Block8001
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page80

Building Details

Building Class---
Description2S+BT-F-D-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,494
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,900
37%
Improvement Value:$405,500
63%
Total Assessment$641,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,271-0.6%
2024$8,323+40.1%
2023$5,941-0.4%
2022$5,963+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,200,000

From:

To:

Sq Ft1,494DeedBook 9882, Page 359NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded2/26/2025

Property Built

Built

Year Built: 1900