Skip to content

544 Summit AvenueJersey City, NJ 07306

Commercial

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Jun 10, 2015

Property Information

Block8001
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page80

Building Details

Building Class---
Description3S-F-C-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,100
7%
Improvement Value:$852,800
93%
Total Assessment$916,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,474-0.6%
2024$20,603+40.1%
2023$14,707-0.4%
2022$14,762+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$630,000
DeedBook 9049, Page 846

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 4317, Page 257