Skip to content

574 Summit Ave.(Unit C8002)Jersey City, NJ 07306

Built 1985
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$865,000
Last Sale Date
Jul 22, 1999

Property Information

Block8001
Lot31
QualifierC8002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page80

Building Details

Building ClassC17K+
Description5S-2C-G-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,477,600
44%
Improvement Value:$1,877,500
56%
Total Assessment$3,355,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$74,919-0.6%
2024$75,389
Property History

Property Sale

Sale
$865,000
DeedBook 5471, Page 132

Property Built

Built

Year Built: 1985