Skip to content

580-2 Summit Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1912
Commercial

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Oct 30, 2020

Property Information

Block8001
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page80

Building Details

Building Class---
Description2-3-S-F-2C-4U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$216,500
20%
Improvement Value:$883,500
80%
Total Assessment$1,100,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,563-0.6%
2024$24,717+9.5%
2023$22,581-0.4%
2022$22,666+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$950,000

From:

To:

DeedBook 9516, Page 166Recorded11/5/2020

Property Built

Built

Year Built: 1912